Przez pięć miesięcy, badacze zagrożeń mobilnych z firmy Check Point posiadali niespotykaną wcześniej możliwość dostępu do wewnętrznej grupy roboczej Yingmob, czyli chińskich cyberprzestępców stojących za kampaną malware zwaną HummingBad.
Przez pięć miesięcy, badacze zagrożeń mobilnych z firmy Check Point posiadali niespotykaną wcześniej możliwość dostępu do wewnętrznej grupy roboczej Yingmob, czyli chińskich cyberprzestępców stojących za kampanią malware zwaną HummingBad.
HummingBad jest złośliwym oprogramowaniem, które jak odkrył Check Point instaluje złośliwe aplikacje, generując przy tym wysokie przychody z równie złośliwych dla użytkownika reklam.
Co ciekawe, wg ekspertów bezpieczeństwa, Yingmob działa obok legalnie funkcjonującej w Chinach agencji reklamowej z którą dzieli swoje zasoby i technologie. Według doniesień, skład liczący 25 pracowników jest bardzo dobrze zorganizowany i składa się z czterech niezależnych grup odpowiedzialnych za rozwój szkodliwych komponentów HummingBad.
Wcześniej część firm badawczych łączyła Yingmob jedynie z Yispecte, oprogramowaniem malware działającym pod systemem iOS. Jednak najnowsze analizy firmy Check Point mogą potwierdzać, że ta sama grupa stoi najprawdopodobniej za HummingBad. Dotychczasowe śledztwo wykazało, że:
• Yispecter używa certyfikatów dla przedsiębiorstw Yingmob by zainstalować się na urządzeniach;
• HummingBad i Yispecter dzielą te same adresy serwerów C&C;
• repozytoria HummingBad zawierają dokumentację QVOD, odtwarzacz filmów porno działający w urządzeniach z systemem iOS, który kierowanego przez Yispecter;
• Obie aplikacje instalują złośliwe aplikacje w celu generowania zysków.
Yingmob używa HummingBad do kontroli 85 mln urządzeń na całym świecie, które generują miesięcznie 300 tys. dolarów pochodzących z nielegalnych reklam! Ten stały strumień gotówki, w połączeniu ze skupioną strukturą organizacyjną, dowodzi, że cyberprzestępcy mogą łatwo stać się finansowo całkowicie samowystarczalni.
Ośmielony swoją niezależnością, Yingmob i inne podobne grupy, mogą szlifować swoje umiejętności w prowadzeniu kampanii malware, obierając zupełnie nowe kierunki, twierdzą badacze Check Pointa. Przykładowo, grupy mogą łączyć urządzenia w celach stworzenia potężnego botnetu, tworzyć bazy danych urządzeń w celu prowadzenia wysoce ukierunkowanych ataków czy tworzyć nowe źródła zysków, sprzedając dostęp do kontrolowanych urządzeń.
Bez możliwości wykrywania i zatrzymania podejrzanych zachowań, miliony urządzeń z Androidem wraz z danymi pozostają narażone na coraz bardziej zawansowane ataki.
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/hummingbad-chinski-malware-zagraza-10-milionom-urzadzan